آموزش, مقالات

حمل بار با کانتینر و انواع آن

کانتینر

کانتینر یکی از ابزارهای انتقال کالا و محصولات در سیستم حمل و نقل جهانی می‌باشد، به دلیل گنجایش قابل توجه و مقاومت این سازه در شرایط ویژه محیطی و نفوذ ناپذیری در مقابل آب، بیشتر برای حمل و نقل‌های دریایی مناسب دیده شده است. شرکت بازرگانی نوید با چندین دهه تجربه کاری مفیدی که درکارنامه کاریش ثبت شده است، تلاش کرده است با ارائه اطلاعات کاملی از کانتینرها، مشتریان محترم را در انتخاب نوع محصول مورد نیاز کسب و کار خود یاری نماید.

کانتینر چیست؟

کانتینرها یا بنا بر تعریف ذکر شده در ویکی پدیا (بارگنج )، مجموعه فضایی مستحکم و امن ،با اسکلت فلزی در اندازه‌های استاندارد جهانی می‌باشد که برای واردات و صادرات کالاهای متنوع و انتقال این محصولات به اقصی نقاط دنیا مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. در پی پیشرفت‌های علم و تکنولوژی، اهداف و کاربردهای آن نیز تغییرات قابل ملاحظه‌ای داشته و امروزه شاهد مفهوم گسترده و کاربردی تری از کانیترها هستیم. بنابراین به نسبت این تغییرات، جایگاه و موارد کاربردش تحت شعاع قرار گرفته و در حمل و نقل‌های دریایی و کشتیرانی بیشتر استفاده می‌شود.

در ادامه با توجه به توضیحات بالا به چند خصوصیت اساسی در انتخاب کانتینرها می‌پردازیم:

  1. از استحکام کافی و امنیت لازم برخوردار باشد.
  2. به گونه‌ای طراحی شود که برای بارگیری و تخلیه مناسب و سریع باشد.
  3. متناسب با جایگاه مورد استفاده طراحی و پیاده سازی شود.
  4. هماهنگی قابل قبولی بین گنجایش کانتینرها و کالاهای ارسالی وجود داشته باشد.

گفتیم که طراحی کانتینرها متناسب با شرایط و محل مورد استفاده و همچنین کالاهایی که بارگیری می‌شود طراحی و ساخته می‌شوند به طور نمونه، برخی محموله‌های فاسد شدنی نیاز به شرایط نگهداری خاص و تجهیزات سیستمی خنک کننده دارند، و یا بعضی از محصولات درشکل و اندازه‌های گوناگونی می‌باشند که بنا به شرایط فوق الذکر، کانتینر مناسب با محموله انتخاب و استفاده می‌شود.

انواع کانتینر

انواع و موارد بسیاری از کانتینرها، بسته به شرایط به کارگیری هرکدام در صنعت حمل ونقل وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین و کاربردی ترین آنها اشاره کوتاه می‌کنیم و توضیحات مفصل در مورد هر کدام را در صفحه وبلاگ و متن اختصاصی هر کدام خواهید دید.

کانتینر 20 فوت

کانتینرهای 20 فوت یکی از معمول‌ترین‌های این نوع سازه برای انبار کالا واجناس در صنعت حمل و نقل می‌باشد که شامل ابعاد مناسب، امکانات ضد سرقت هست و از محصولات بارگیری شده محافظت کافی می‌نماید. این نوع کانتینر بیشتر به عنوان فروشگاه، کیوسک‌های خدماتی و یا سازه‌های مسکونی کاربرد دارد.

انواع کانتینرکانتینر 40 فوت

کانتینرهای 40 فوت بخاطر ابعاد استاندارد و فضای خوبی که برای بارگیری بهینه محصولات در صنعت حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی دراختیار مجریان این حوزه از مشاغل می‌گذارد، پرطرفدار و همچنین پرفروش بوده است. به دلیل اینکه این سازه دارای فضای قابل ملاحظه‌ای نسبت به سایر محصولات هست، می‌شود محصولات را به صورت کامل و یک‌پارچه بارگیری کرد، در عین حال سرعت انتقال و عمل بارگذاری و سوار شدن روی جرثقیل نیز کاهش می‌یابد و یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

کانتینرهای سر باز

کانتینزهای سر باز یا در اصطلاح عامیانه روباز، فاقد سقف می‌باشد و به کمک یک پارچه برزنتی محتویات بارگیری شده را می‌پوشانند و بیشتر برای کالاهای با ارتفاع زیاد و بلند مناسب می‌باشند.

کانتینر تانکری

این نوع کانتینرها دارای فضای مناسب برای حمل و انتقال مایعات به اقصی نقاط می‌باشد.

کانتینر یخچالی

همین طور که از نامش مشخص هست کانتینرهای یخچالی بیشتر برای بارگیری مواد فاسد شدنی تعبیه شده است و مجهز به سیستم خنک کننده قوی و متناسب با کالای بارگیری شده می‌باشد.

کانتینرهای عایق دار

در بعضی از کشورها که حوزه فعالیت‌شان بیشتر بر مبنای صنعت حمل و نقل دریایی پایه گذاری شده است،بنابر شرایط محیطی موجود، نیاز به کانتینرهایی با عایق بندی استاندارد و مستحکم در برابر آب و طوفان و … می‌باشد. ازین روی با توجه به شدت و گستردگی جایگاه مورد استفاده نوع خاصی از عایق بندی برای آن انتخاب و در اختیار مجریان این امر قرار می‌گیرد.

کانتینر حمل گاز

این نوع کانتینر برای حمل گاز در نظر گرفته شده است و علی‌ای حال بنا به شرایط موجود باید بدنه کانتینر به گونه‌ای برنامه ریزی و استاندارد شود که تحمل فشار بالا را داشته و کاملا مسائل امنیتی در آنها رعایت شود.

کانتینر تهویه دار

برای حمل مواد غذایی گوناگونی که نیاز به محیط خنک و خاصی برای نگهداری از آنهاست، منجمله انواع میوه‌ها و سبزیجات کاربرد اساسی دارد.

ویژگی‌های قابل بررسی در کانتیرهای استاندارد :

کانتینرها در ابعاد و ویژگی‌های متنوعی ساخته و بر اساس نوع استفاده با ویژگی‌های مختلفی عرضه می‌شوند، ولی از لحاظ اندازه، معیارهای مورد نظر کالا، خصوصیات فیزیکی، حداکثر وزن بارگیری شدن کالا، تعداد درب ورودی و خروجی و اندازه ی آن و… باید اصول استاندارد سازی در انها رعایت و پیاده سازی شود.

بنابراین بیشتر کانتینرها در دو اندازه‌ی استاندارد و کاربرپسند کانتینرهای 20 فوت ساخته می‌شوند لازم به ذکر هست که استقبال گسترده‌ای هم از کانتینرهای 40 فوت از طرف مشتریان صورت گرفته هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.