تجارت همواره در قالب یکی از مسیرهای اصلی برای رسیدن به سود در کلیه جوامع و سرزمین‌ها مطرح بوده است. صادرات و واردات دو بال اصلی تجارت به شمار می‌آیند که انجام هر یک از آن‌ها در ایران و سایر کشورها به انجام مراحل و پروسه منحصربه فرد خود نیاز دارد.

واردات کالا به چه معناست؟

ساخت برخی از کالاها برای کلیه کشور ها ممکن نیست و یا صرفه اقتصادی ندارد بنابراین آن کشورها با استفاده از واردات کالا نیاز داخلی کشور خود را فراهم می‌کنند. در واقع به محصولاتی که در دیگر کشورهای خارجی تولید و یا فراهم شده است و از مسیر قانونی تجاری به کشور ما به عنوان مقصد وارد  می‌شوند، واردات کالا می‌گویند.

فراموش نکنید که واردات کالا امری تخصصی است و باید توسط افراد مختصص در این زمینه انجام شود .

مراحل واردات کالا

مراحل واردات کالا

 یکی از اساسی‌ترین مسائل افراد نوپا در این عرصه، آشنایی با پروسه‌های مختلف واردات کالا است. اطلاع داشتن از مراحل واردات کالا سبب می‌شود تا تجار و بازرگانان با دید بهتر و آگاهانه‌ای برای واردات اقدام نمایند. مهم‌ترین گام‌های واردات از این قرار است:

1- دریافت کارت بازرگانی

برای واردات کالا باید کارت بازرگانی داشت در غیر اینصورت تجارت شما به مشکل می‌خورد. برای اخذ کارت بازرگانی باید از طریق وزارت صمت و اتاق بازرگانی اقدام کنید. دو نوع کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد.

کارت بازرگانی از نظر کابرد نیز انواع مختلفی دارد از جمله تجاری و صنعتی که هر یک خصوصیات منحصربه فرد خود را دارند.

2- گزینش زمینه فعالیت 

برخی ممکن است براساس کشور، واردات را انجام دهند. برای مثال با یک کشور و قوانین تجارت آن آشنایی بیشتری دارند و هر آنچه که لازم باشد از همان کشور وارد می‌کنند.

این گروه از افراد غالبا به علت ارتباطاتی که در آن کشور دارند، اقدام به واردات انواع مختلف کالا از آنجا می‌کنند. برخی نیز فقط روی واردات یک نوع محصول از نقاط مختلف جهان تمرکز دارند. انتخاب زمینه فعالیت به سابقه فعالیت در گذشته و ظرفیت ما وابسته است. 

آگاهی از قوانین و مقررات روز

3- آگاهی از قوانین و مقررات روز 

برای انجام واردات کالا باید با با قوانین و مقررات مختلف در حوزه واردات محصول موردنظر خود آشنا باشید و آگاهی خود را در این زمینه بروز کنید. برای مثال احتمال دارد برای مدتی جلوی واردات یک محصول خاص بسته شود یا آنکه نرخ واردات آن محصول کم و زیاد شود. برخی اوقات نیز احتمال دارد امور تجاری با یک کشور خاص محدود شود.

 4- انتخاب کشور و محصول وارداتی

در این گام باید مشتری جذب کنید و با مشتریان مذاکره کنید. برای این امر باید به زبان کشور مورد نظر مسلط باشید. در این مرحله باید تعرفه محصولات و مشخصات فنی کالا را بررسی و نمونه آن‌ها را از نظر کیفیت ببینید. سپس تعداد کالا و نوعی از آن را که نیاز دارید انتخاب کنید و با یک فروشنده به توافق برسید.

5- تقاضای ارسال پیش ‌فاکتور یا پرفرما 

در این مرحله باید از فروشنده پیش ‌فاکتور بخواهید که بعدها از آن بتوانید به منظور ثبت سفارش استفاده کنید. بنابراین باید اطلاعات پیش فاکتور کامل باشد تا هنگام ثبت سفارش به مشکل نخورید.

در پرفرما مشخصات کامل محصول ذکر شده است. از جمله اطلاعات گوناگونی که در این سند باید ذکر شود می‌توان به نرخ، کرایه حمل و نقل، حجم، تعداد، نوع ارز معامله محصول، کشور مبدا و مقصد، اطلاعات و مشخصات فروشنده و خریدار و برخی مشخصات دیگر اشاره نمود.

6- ثبت سفارش 

در این گام واردکننده باید به سیستم ثبت سفارش وزارت صمت برود و تقاضای خود را به منظور واردات کالای مذکور ارائه دهد و رضایت آن ها را جلب کند. 

به منظور ثبت سفارش باید به سایت ntsw.ir مراجعه کنید و پروسه ثبت سفارش را انجام دهید. 

ثبت سفارش محصولات مختلف مراحل خاص خود را دارد و معمولا با یکدیگر فرق دارند. حتی برخی اوقات برای واردات کالای خاصی علاوه بر مجوز وزارت صمت، از دیگر دستگاه‌های مرتبط نیز باید مجوزهای موردنیاز را دریافت کرد. 

تخصیص ارز و پرداخت بین‌المللی

7- تخصیص ارز و پرداخت بین‌المللی 

در این گام واردکننده ارز توافق شده با فروشنده را تهیه می‌کند.

غالبا دولت به بعضی از محصولات مهم ارز دولتی اختصاص می‌‌دهد.

واردکنندگان در سامانه نیما یا صرافی‌ها و بانک‌ها می‌توانند برای دیگر کالاها ارز تهیه کنند.

8- حمل و نقل و بیمه محصول 

برای حمل ‌و نقل کالا  باید با توجه به مسافت تا کشور مبدا کالا و توافق با فروشنده یکی از راه های حمل و نقل دریایی، هوایی و یا زمینی را انتخاب کنید.

در این مرحله لازم است که وارد کننده به مقررات بین ‌المللی اینکوترمز مسلط باشد تا بهترین روش را انتخاب کند. همچنین باید با یک شرکت بیمه در رابطه با بیمه کردن محصول مورد نظر خود قرارداد ببندید.

9- ترخیص کالا از گمرک 

در آخر کالای مورد نظر به گمرک کشور مقصد می‌رسد و وارد کننده باید امور ترخیص کالا را انجام دهد. 

واردکننده اسناد و مدارک مربوط به محصول وارد شده را به گمرک ارائه می‌دهد و پس از طی کردن پروسه ترخیص و پرداخت برخی از هزینه‌‌ها آن را دریافت می‌کند. معمولا برخی از واردکنندگان در این گام با مشکل مواجه می‌شوند که می‌توانید در این صورت از بازرگانی نوید کمک بخواهید.

چرا بازگانی نوید را در واردات کالا انتخاب کنیم؟

درست است که واردات کالا سوددهی خوبی دارد اما غالبا با پروسه پیچیده، روش‌ها و مسائل ریز و درشت بسیاری همراه است. همین مسئله باعث شده که هر شخص و شرکتی به تنهایی واردات کالا را انجام نمی‌دهد و باید پروسه واردات را آموزش دیده باشد. گروه بازرگانی نوید به اهمیت آموزش واردات آگاهی دارند و به همین دلیل تمام کارشناسان این تیم، آموزش‌های صفر تا صد واردات کالا را طی کرده‌اند. بنابراین می‌توانید مراحل واردات کالا با بازرگانی نوید را با خیال راحت بگذرانید.