یکی از مهمترین و پرچالش‌ترین فعالیت‌های پیش روی بازرگانان و شرکت‌های فعال در حوزه صادرات و واردات کالا، ترخیص کالا از گمرک است. آزادسازی کالا از گمرک که اصطلاحا به آن ترخیص کالا گفته می‌شود، فرآیندی زمان‌بر، پیچیده و تخصصی است که در این مقاله می‌خواهیم با کلیات و جزییات فرآیند ترخیص کالا از گمرک آشنا شویم. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که ترخیص کالا چیست، مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا کدامند و هزینه‌های ترخیص به چه صورت محاسبه می‌شود. با ما همراه باشید.

ترخیص کار کیست؟
ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا به چه معناست؟

ترخیص کالا از گمرک به کلیه رویه‌هایی گفته می‌شود که طبق آن یک محصول مجاز به صادر یا وارد شدن به یک کشور است. پس به طور کلی ترخیص کالا، کلیه اقداماتی است که شما برای آزادسازی کالای وارداتی یا صادراتی خود از گمرک می‌کنید. ترخیص و حمل کالا به طور معمول توسط صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی انجام می‌شود. محل اصلی ترخیص کالا گمرک است، جایی که کالا پس از ورود به آن و طی مراحل خاصی اجازه ورود به کشور یا خروج از کشور را دریافت می‌کند. شایان ذکر است که در این صورت کالا از حالت قاچاق خارج شده و جنبه قانونی پیدا می‌کند.

ترخیص کار کیست؟

گاهی اوقات صادرکننده یا واردکننده خود اقدام به انجام این کار می‌کند. اما در بسیاری اوقات یک نفر به نمایندگی از آنها قبول مسئولیت کرده و در مقابل، دستمزد خود را دریافت می‌‌کند. به چنین فردی اصطلاحا ترخیص‌کار می‌گویند.

بازرگانی نوید می‌تواند با در اختیار داشتن ترخیص کارهای با سابقه و مجرب، در حوزه‌‌ها و طیف‌های مختلف کالا را در سریع‌ترین زمان ممکن ترخیص نماید.

اهمیت ترخیص کالا

هنگامی که فرآیند ترخیص کالا انجام می‌شود، یکی از مهمترین موارد تعیین ارزش کالای ترخیص شده است. ارزش کالا یکی از اطلاعاتی است که ترخیص کار گمرک و یک تاجر باتجربه باید به آن توجه کند. در تمام گمرکات، در مرزهای کشور، ارزش کالاها با قیمت‌های مختلف تعیین می‌شود (که می‌توان ارزش آنها را در سیستم TSC جستجو کرد). 

ترخیص کالا در ایران

ترخیص کالا در ایران به معنای تهیه و ارائه اسناد از جمله مجوزهای لازم برای آزادسازی کالا به عنوان مجوزهایی مانند مجوز استاندارد، مجوز بهداشت، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوزی از وزارت ارتباطات ومخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل 10% کرایه حمل کالا) تعلق می‌گیرد را شامل می‌شود.

چارت مراحل ترخیص کالا از گمرک
چارت مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا

 • انبار محصول پس از خرید
 • صدور ترخیصیه و قبض انبار
 • دریافت اصل فاکتور و پکینگ
 • اطلاعات کامل کالا شامل وزن آن
 • احراز هویت
 • تعیین مسیر برای هر سند
 • تعیین ارزش کالا توسط کارشناس
 • صندوق و صدور پروانه
 • بررسی نهایی مدارک گمرکی
 • انجام بارگیری
 • کنترل فرآیند ترخیص

برای جلوگیری از طولانی شدن این صفحه، مراحل ترخیص کالا از گمرک در اینجا به صورت مختصر لیست شده‌اند.
برای اطلاعات تکمیلی در این رابطه، به صفحه مراحل ترخیص کالا از گمرک بروید.

ترخیص کالا از گمرک

مدارک لازم برای ترخیص کالا

مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک عبارتند از:

 • اظهارنامه واردات قطعی
 • کپی کارت بازرگانی معتبر
 • قبض انبار
 • بارنامه
 • ترخیصیه
 • گواهی مبدا
 • فاکتور یا سیاهه خرید
 • اعلامیه تامین ارز یا نامه برات
 • پروفورما (پیش فاکتور)
 • مجوز ثبت سفارش
 • لیست عدلبندی
 • بیمه نامه
 • پروانه بهره برداری
 • پروانه صادراتی
 • کاتالوگ و بروشور
 • مجوزهای قانونی از قبیل گواهی بهداشت، استاندارد، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی و …
 • وکالتنامه رسمی
 • کارت حق العمل کاری

هزینه ترخیص کالا از گمرک

این هزینه به طور معمول مبالغی است که شما در پروسه ترخیص انواع کالا از گمرک و در مراحل مختلف باید پرداخت کنید. این هزینه‌ها شامل مواردی مانند هزینه باربری، انبارداری، تخلیه، صفافی، تعرفه آزمایشگاهی، کارشناسی کالا و… می‌شود که بایستی به عنوان هزینه ترخیص توسط صاحب کالا پرداخت شود. هزینه های گمرکی فوق به شکل مستقل و مجزا از حقوق ورودی دریافت می‌شوند.

حقوق ورودی شامل سود بازرگانی و ۴ درصد ارزش گمرکی می‌باشد که توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران دریافت می‌شود. پرداخت هزینه ترخیص برای روند قطعی واردات کالا می‌باشد. به طور مثال ۱۰ درصد از هزینه حمل و ۸ درصد از هزینه پرداختی برای سازمان استاندارد جزو حقوق ورودی کالا می‌باشند.

چند پرسش پرتکرار مشتریان از ما درباره‌ ترخیص کالا

 • آیا قبل از اقدام به ترخیص کالا، هزینه گمرکی مشخص می‌شود؟

  بازرگانی نوید قیمت نهایی و هزینه تمام شده تا زمان تحویل کالا در انبار را از قبل به صاحب کالا اعلام می‌کند. به این ترتیب صاحبان کالا قبل از وارد کردن کالا از هزینه گمرکی اطلاع یافته و می‌توانند با احتساب قیمت خرید، قیمت تمام شده کالا را مشخص کنند.

 • ترخیص کالا از گمرک چند روز زمان می‌برد؟

  انجام تشریفات گمرکی توسط شرکت بازرگانی نوید و ترخیص کالای شما در کوتاه‌ترین زمان یعنی طی ۷ تا ۱۵ روز کاری انجام می‌شود.

 • آیا کالا سالم و بدون کسری به دست صاحب کالا می‌رسد؟

  بازرگانی نوید قبل ازخروج، تمام کانتینرها را پلمپ کرده و بیمه می‌کند و در بارنامه تعداد و وزن کالا به طور صحیح و دقیق قید می‌شود و شماره پلمپ و تصویربارنامه برای صاحب کالا ارسال می‌گردد.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک

با ورود کالا به گمرک، مراحل ترخیص کالا آغاز می‌شود. اولین قدم برای ترخیص کالا از گمرک، پر کردن برگه اظهارنامه واردات کالا و درج اطلاعات مربوطه در سیستم گمرکی کشور است و اکنون با مجهز بودن بیشتر گمرکات کشور به سیستم Electronic Packing List، مرحله اول این کار از طریق این سیستم گمرکی بصورت آنلاین انجام می‌شود، بنابراین نیازی به انجام امور اظهار حضوری کالا نیست.

طبق دستورالعمل‌های موجود در سایت رسمی اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران برای ترخیص کالاهای وارداتی و خروج کالاهای صادراتی، اظهارنامه گمرکی باید به گمرک ارائه شود و اظهار کننده باید کلیه اطلاعات مربوطه را وارد کند.

صاحب کالا می‌تواند اظهارنامه گمرکی را شخصاً یا از طریق نماینده قانونی خود تنظیم کند. لازم به ذکر است که برخی از اسناد ذکر شده در بالا، مانند مجوزهای شماره ۱۴ و ۱۵، پس از اظهار و در زمان ترخیص توسط سازمان مربوطه بدست می‌آیند اما در هر صورت اظهار كننده كنترل نهایی بر اسناد را دارد و فرم پیش نویس اظهارنامه را با استفاده از آنها پر می‌­کند.

مبلغی که باید توسط صاحب کالا به عنوان هزینه ورودی پرداخت شود، یکی از مهمترین و اساسی ترین داده‌های اظهارنامه است که در مرحله تکمیل اظهارنامه محاسبه می‌شود. همچنین باید بدانید که پر کردن فرم اظهارنامه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اگر در پر کردن آن خطایی رخ دهد، منجر به خسارات جدی مالی و غیر مالی خواهد شد.

پیشنهاد مشاهده: دانلود رایگان کتاب مقررات صادرات و واردات

بعد از تکمیل اظهارنامه نوبت به احراز هویت و دریافت کوتاژ می‌رسد.. می توان گفت کوتاژ به معنای ثبت اظهارنامه برای واردات یا صادرات کالا در گمرک است و برای هر اظهارنامه ثبت شده یک عدد اختصاص داده می‌شود که به آن شماره کوتاژ می‌گویند. پس از دریافت شماره کوتاژ، اظهارنامه پلمپ می‌شود.

پس از مشخص شدن مبلغ پرداختی توسط گمرک، صاحب کالا هزینه را به صورت نقدی به حساب گمرک پرداخت می‌کند و پس از آن رسید پرداخت را می‌گیرد و مجوز سبز گمرکی برای وی صادر می‌شود. پروانه سبز سندی است که در گمرک صادر می‌شود، به این معنی که عملیات ارزیابی به پایان رسیده و صاحب کالا با گمرک تسویه کرده و می‌تواند آماده خروج کالای خود از گمرک شود.

بیجک انبار پس از بررسی پروانه سبز گمرک و همچنین مهر و موم درب خروجی، صادر می‌شود و نشان می‌دهد کالاهای مربوطه به صاحب کالا تحویل داده شده است و می‌تواند برای بارگیری کالای ورودی با وسیله نقلیه گمرکی وارد شود. در این مرحله، محموله مورد بازبینی مجدد قرار می‌گیرد و سپس کالاها می‌توانند خارج شوند.

اهمیت ترخیص کالا

جایگاه و اهمیت ترخیص کالا در فرآیندهای واردات و صادرات چگونه است؟

ترخیص کالاها به قدری مهم و تخصصی است که ناآگاهی از قوانین دائم التغییر گمرک و مقررات اجرایی آن می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به تاجر یا خود ترخیص کار وارد کند. آموزش ترخیص کالا و مراحل ترخیص کالا یک آموزش کلی است و نیاز به تجربه، تخصص و گذاشتن وقت برای یادگیری دارد.

روند ترخیص کالا از گمرک نسبتاً پیچیده است و بدون اطلاعات لازم انجام نمی‌شود. از طرف دیگر می‌توان گفت که آموزش ترخیص کالا از گمرک طولانی‌ترین و حساس‌ترین فرآیند اداری در کشور است و نیاز به شناخت دقیق قوانین گمرکی دارد. قوانینی که کاملاً مطابق با اوضاع سیاسی کشور است و با تغییر اوضاع، وضع تحریم‌ها و…  ناگزیر دائماً تغییر می‌کند. به همین خاطر متخصصان بازرگانی نوید به کمک شما آمده‌اند.

بنابراین برای ترخیص کالا از گمرک بهتر است قبل از هر اقدامی از یک شرکت معتبر که در مراحل چگونگی ترخیص از گمرک تخصص دارد مشورت کنید و با کمک کارشناسان متخصص این حوزه وارد عمل شوید! زیرا با توجه به زمان ‌بر بودن مراحل ترخیص کالا ممکن است مجبور شوید بارها به گمرک مراجعه کنید.

شرکت بازرگانی نوید با سال‌ها تجربه می‌تواند کالای شما را در کوتاه‌ترین زمان ترخیص کند. برای ترخیص کالا با ما به رایگان مشاوره کنید.

مشاوره بازرگانی جهت ترخیص کالا

شرکت بازرگانی نوید با سال‌ها سابقه و تجربه و همچنین با در اختیار داشتن پرسنل با تجربه و بهره‌گیری از آخرین اطلاعات راهبردی، مشتریان خود را در زمینه آشنایی با کلیه امور گمرکی (تعرفه ها، قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها و …) یاری نموده و خدمات لازم را به ایشان ارائه می‌نماید. ترخیص کاران مجرب و معتبر بازرگانی نوید، کالای شما را در کوتاه‌ترین زمان ترخیص و آماده تحویل به شما می‌کنند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان با کارشناسان بازرگانی نوید، هم اینک با ما تماس بگیرید.