مقالات

پته گمرکی چیست؟

پته گمرکی چیست

اگر به دنبال سریع ترین روش ترخیص کالا از گمرک هستید، پته گمرکی انتخاب خوبی است. به خاطر داشته باشید، تنها زمانی می توانید کالای خود را به صورت پته ترخیص نمائید، که کالای وارداتی از نظر تعداد و ارزش، کالایی تجاری نباشد.پته به دو دسته پته مسافری و تجاری تقسیم می شود. کالاهایی که به روش پته گمرکی ترخیص می شوند، می بایست جهت مصرف در واحدهای تولیدی و دانش بنیان و یا موسسات تحقیقاتی وارد کشور شوند.

پته گمرکی چیست؟

پته گمرکی سندی برای خروج کالا از گمرک ، بدون ثبت سفارش است . زمانی که کالای وارداتی از نظر تعداد و ارزش، کالایی تجاری نباشد و جهت فقط جهت مصرف در کارخانه های تولیدی و یا موسسات تحقیقاتی وارد کشور شود ، می توان آن را به عنوان پته، ترخیص نمود .

پته یکی از سریع ترین روش های ترخیص کالا در گمرک است . به طوری که پس از دریافت قبض انبار و اقدامات لازم برای صدور پته (گرفتن مجوزها در صورت نیاز و انجام تشریفات گمرکی) کالا ظرف چند ساعت از گمرک ترخیص و سپس به مشتری تحویل داده می شود . پته به دو دسته پته مسافری و تجاری تقسیم می شود.

چه کالاهایی پته گمرکی می شوند؟

کالاهایی که وارد گمرک می شود ، اگر از نظر تعداد ، ارزش ، حجم و وزن جنبه تجاری پیدا نکنند و به عنوان نمونه وارد شوند ، این امکان را دارند تا به عنوان پته­ ی گمرکی ترخیص شوند. ترخیص از گمرک برای کالاهای مسافری، که سقف مالی مشخصی دارد، سندی به منظور خروج کالا از گمرک صادر می شود که همان پته است .

کالاهایی که از نظر قیمت و تعداد جنبه تجاری ندارند و جهت مصرف در واحدهای تولیدی باشند به تشخیص سازمان گمرک و با گرفتن مجوزهای ضروری جواز ترخیص برای پته ی غیر تجاری آنها صادر می شود . اما حقوق دستمزد محل ورودی این کالاها می بایست پرداخت گردد. این نوع کالاها که در گمرک غیرتجاری تشخیص داده می شوند، نیازی به اظهارنامه گمرکی و کارت بازرگانی ندارند.

برای کالاهای وارداتی با ارزش کمتر از ۱۰۰۰ دلار ، برای اشخاص عادی ( به دو شرط: ۱- ممنوع نبودن و ۲ – تجاری نبودن) و برای شرکت های تولیدی یا دانش بنیان تا سقف ۲۰۰۰ دلار امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی وجود دارد . بنا به دستور معاون فنی گمرک یا رئیس سرویس در صورت لزوم، اقدام به دستور صدور پته مسافری برای ترخیص کالا از گمرک می کند . جهت ترخیص قطعات یدکی ماشین آلات ، معاونین فنی حتی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار نیز ، بدون نیاز به دریافت مجوز ثبت سفارش کالا ، می توانند اقدام به ترخیص کالا به صورت پته مسافری و تجاری کنند.

ارزش و حجم کالا برای صدور پته گمرکی

برای پته گمرکی سقف ارزشی وجود ندارد، پته یک نوع پروانه گمرکی است که با اظهارنامه ادغام و اطلاعاتی مختصرتر از اظهارنامه نیاز دارد. بند ب ماده ۴۰ قانون امور گمرکی مقرر می دارد، کالای مسافری، هدیه و سوغات و همچنین نمونه های تجاری به تشخیص گمرک،… با صدور پته قابل ترخیص است. به طوری که ملاحظه می گردد، سقف ارزش قابل صدور پته به تشخیص گمرک واگذار گردیده و معمولاً بستگی به زمان و تشخیص گمرکات فرق می کند . در مورد نمونه های تجاری کالاهای بعضاً بالای ۲۰۰۰ دلار نیز با صدور پته قابل ترخیص است.

نحوه ی ثبت پته گمرکی

نحوه ی ثبت پته گمرکی

در سال های گذشته پته گمرکی به صورت دستی ثبت می گردید و نیازی به اظهار کردن کالا نبود. اما به دلیل ابلاغ بخشنامه جدید، معاونان فنی گمرک موظف هستند که در صورت تایید پته مسافری و غیر تجاری بودن کالا، حتما آن را در سامانه گمرکی به صورت الکترونیکی اظهار کنند .

ردیف ۴۹ برگ سبز گمرکی چیست؟

در محاسبه حقوق و عوارض گمرکی باکس ۴۹ برگ سبز گمرکی شامل کلیه تخفیفات بخشودگی ، معافیت می باشد.

تشریفات گمرکی پته چیست؟

برای ترخیص کالاها از گمرک نیاز به انجام برخی امور اولیه است که به این امور تشریفات گمرکی می گویند.

مزیت پته

  • برای پته گمرکی نیازی به ثبت سفارش نیست.
  • کالاهای که از سمت گمرک پته مسافری تشخیص داده شوند، نیازی به کارت بازرگانی ندارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.