آموزش

تعرف گمرکی و حقوق ورودی

تعرفه گمرکی چیست؟ تعرفه گمرکی یک سیستم طبقه بندی کلیه کالاهایی است که از نظر اقتصادی جنبه بازرگانی دارد. تعرفه گمرکی یا نمانکلاتور بر اساس یک قاعده منظم و خاص به گروه های بزرگ و کوچک و کوچکتر تقسیم می شود.ترتیب نوشتاری تعرفه به صورت “قسمت – فصل – ردیف اصلی و ردیف های فرعی” میباشد.

اما به طور کلی اگر بخواهیم تعرفه گمرکی را معرفی نماییم باید بگوییم ترفه گمرکی معمولا هزینه ای است که در گمرک های کشور دریافت می شود این هزینه میتواند به دلایی لی باشد از مهمترین دلایل دریافت تعرفه گمرکی میتوان به تخلیه ،بارگیری ،آزمایش و…. بعش دیگر از موارد نیز وجود دارد که به عنوان حقوق دریافتی دریافت می شود پس این هزینه هایی که برای ترخیص کالا از شما گرفته می شود با عنوان تعرفه گمرکی به دلیل برخی از هزینه هاست که در مورد آنها اشارتی کردیم.

البته شما ممکن است تعرفه گمرکی را در گمرک های مختلف به صورت مختلفی مشاهده نمایید این تغییر تعرفه ها نیز به دلیل یکسری از فعالیت هایی می باش  که معمولا شرکت ترخیص کالا یا به عبارت دیگر گمرک مورد نظر برای ترخیص کالای شما در نظر میگیرد گروه بازرگانی نوید به عنوان یکی از گروه های پیشرو در زمنه ترخیص کالا اماده است تا تعرفه گمرکی برای کالای ترخیص شما را محاسبه و به شما ارائه نمایید

 

 

 

بیشتر بدانید:

تعرفه عبارت است از مالیات و عوارضی اکه ذولت ها به دلایل مختلف مالی یا حمایتی از کلیه کلیه کالا ها دریافت میکنند.

تعرفه گمرکی بین المللی است و اکثر کشور های WTO از یک قاعده خاص و سیستم تعرفه HS ستفاده می کنند.جالب است بدانید کشور ایران بعد از کشور باهاما در رتبه دوم بالاترین تعرفه گمرکی قرار دارد.

WTO چیست؟
به انگلیسی; World Trade Organization به اختصار WTO یک سازمان جهانی است که قوانین بین المللی تجارت را وضع می کند و رسیدگی شکایات بین المللی یکی از وظایف این سازمان است.طبق آخرین آمار سال 2016 تعداد عضو های WTO 164 کشور بوده است که آخرین و جدیدترین عضو آن کشور افغانستان می باشد.

 

حقوق ورودی
حقوق ورودی کالا گمرک معادل 4% ارزش گمرکی کالا به اضافه سود بازرگانی کالاست که این سود به صورت سالیانه توسط هیات وزیران کشور تعیین می شود.
حقوقی که طبق تعرفه به هنگام خروج و ورود کالا از محدوده گمرک باید پرداخت شود.
این حقوق شامل کلیه کالاهای نو و مستعمل می باشد و پرداخت آن الزامی است.

فرمول کلی حقوق ورودی:

حقوق ورودی= نرخ تعرفه + نرخ ارز + ارزش CIF

CIF چیست؟

ارزش CIF= قیمت کالا در خارج از کشور + کرایه تا اولین مرز ایران + بیمه

3 دیدگاه در مورد “ تعرف گمرکی و حقوق ورودی

  1. اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

  2. وای خیلی خوبه ساییتون

  3. پرینت ایده‌آل گفت:

    سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.